FORTHCOMING EVENTS

 

    • Sunday 24 March, 5.30-7pm: KCC Online: Peter Andrews, Kingston’s captain in division 1 of the Surrey League, will analyse a rollercoaster game he played in a recent Surrey v Middlesex county match
    • Wednesday 27 March, 10.15am-12.45pm: Third All Saints Blitz, All Saints Church, Market Place, Kingston
    • Thursday 11 April, 7.30pm Seminar for 1st Team Players
    • Sunday 28 April, 5.30-7pm: KCC Online
    • Sunday 26 May, 5.30-7pm: KCC Online
    • Sunday 30 June, 5.30-7pm: KCC Online
    • Sunday 29 September, 5.30-7pm: KCC Online
    • Sunday 27 October, 5.30-7pm: KCC Online
    • Sunday 24 November, 5.30-7pm: KCC Online

 

 

FIXTURES 2023/24

 

    • Monday 2 October: Kingston C v Maidenhead C (home, div X, Thames Valley League) [LOST 4-0]
    • Tuesday 3 October: Streatham v Kingston (away, Alexander Cup, 10 boards) [WON 7-3]
    • Thursday 5 October: South Norwood v Kingston (away, Lauder Trophy) [DRAWN 3-3, KINGSTON WON ON BOARD COUNT
    • Monday 9 October: Ealing A v Kingston A (away, div 1, Thames Valley League) [WON 4-2]
    • Monday 9 October: Kingston 2 v Ashtead 1 (home, div 2, Surrey League) [LOST 4-3]
    • Monday 16 October: Kingston 1 v Coulsdon 1 (home, div 1, Surrey League) [WON 5-3]
    • Monday 16 October: Epsom 3 v Kingston 3 (away, div 4, Surrey League) [LOST 5-1]
    • Wednesday 18 October: Chessington 2 v Kingston 4 (away, div 5, Surrey League) [WON 4-2]
    • Monday 23 October: Kingston A v Wimbledon A (home, div 1, Thames Valley League) [WON 4-2]
    • Monday 30 October: Kingston A v Hammersmith A (home, div 1, Thames Valley League) [DRAWN 3-3]
    • Monday 30 October: Hounslow B v Kingston B (away, div 2, Thames Valley League) [DRAWN 3-3]
    • Monday 6 November: Guildford 1 v Kingston 1 (away, div 1, Surrey League) [LOST 4.5-3.5]
    • Monday 6 November: Kingston 4 v Dorking 2 (home, div 5, Surrey League) [DRAWN 3-3]
    • Monday 13 November: Maidenhead A v Kingston A (away, div 1, Thames Valley League) [DRAWN 3-3]
    • Monday 13 November: Kingston 3 v Guildford 3 (home, div 4, Surrey League) [LOST 5-1]
    • Thursday 16 November: Kingston B v Richmond B (home, div 2, Thames Valley League) [WON 4-2]
    • Monday 20 November: Coulsdon 2 v Kingston 2 (away, div 2, Surrey League) [WON 4-3]
    • Thursday 23 November: South Norwood 2 v Kingston 3 (away, div 4, Surrey League) [LOST 3.5-2.5]
    • Monday 27 November: Kingston 1 v Epsom 1 (home, div 1, Surrey League) [LOST 5.5-2.5]
    • Monday 27 November: Epsom 5 v Kingston 4 (away, div 5, Surrey League) [LOST 4.5-1.5]
    • Monday 4 December: Kingston 2 v South Norwood 1 (home, div 2, Surrey League) [WON 6-1]
    • Thursday 7 December: Staines A v Kingston B (away, div 2, Thames Valley League) [WON 3.5-2.5]
    • Monday 11 December: Kingston B v Hounslow B (home, div 2, Thames Valley League) [WON 5-1]
    • Monday 11 December: Kingston 3 v Guildford 4 (home, div 4 Surrey League) [DRAWN 3-3]
    • Wednesday 13 December: Surbiton A v Kingston A (away, div 1, Thames Valley League) [WON 4-2]
    • Thursday 14 December: Staines B v Kingston C (away, div X, Thames Valley League) [WON 2.5-1.5]
    • Monday 18 December: Kingston B v Maidenhead B (home, div 2, Thames Valley League) [LOST 4-2]
    • Monday 18 December: Kingston 4 v Surbiton 3 (home, div 5, Surrey League) [LOST 4.5-1.5]
    • Wednesday 3 January: Surbiton 1 v Kingston 2 (away, div 2, Surrey League) [DRAWN 3.5-3.5]
    • Monday 8 January: Kingston A v Ealing A (home, div 1, Thames Valley League) [LOST 3.5-2.5]
    • Monday 8 January: Kingston C v Hounslow C (home, div X, Thames Valley League) [DRAWN 2-2]
    • Wednesday 10 January: Surbiton B v Kingston B (away, div 2, Thames Valley League) [WON 4-2]
    • Monday 15 January: Coulsdon 1 v Kingston 1 (away, div 1, Surrey League) [WON 5-3]
    • Monday 15 January: Ealing D v Kingston C (away, div X, Thames Valley League) [LOST 2.5-1.5]
    • Monday 22 January: Guildford 3 v Kingston 3 (away, div 4, Surrey League) [LOST 5.5-0.5]
    • Monday 22 January: Hounslow A v Kingston B (away, div 2, Thames Valley League) [DRAWN 3-3]
    • Tuesday 23 January: Richmond A v Kingston A (away, div 1, Thames Valley League) [DRAWN 3-3]
    • Thursday 25 January: Kingston v Coulsdon (home, Alexander Cup semi-final) [WON 6-4]
    • Monday 29 January: Maidenhead B v Kingston B (away, div 2, Thames Valley League) [WON 3.5-2.5]
    • Monday 29 January: Kingston C v Staines B (home, div X, Thames Valley League) [DRAWN 2-2]
    • Thursday 1 February: Wimbledon A v Kingston A (away, div 1, Thames Valley League) [WON 4.5-1.5]
    • Monday 5 February: Kingston v CCF (home, Lauder Trophy semi-final) [DRAWN 3-3, KINGSTON WON ON BOARD COUNT]
    • Tuesday 6 February: Ashtead 2 v Kingston 4 (away, div 5, Surrey League) [LOST 3.5-2.5]
    • Monday 12 February: Kingston v Richmond (semi-final of the Thames Valley Knockout) [LOST 3.5-2.5
    • Monday 12 February: Kingston 3 v Epsom 3 (home, div 4, Surrey League) [DRAWN 3-3]
    • Tuesday 13 February: Richmond B v Kingston B (away, div 2, Thames Valley League) [LOST 3.5-2.5]
    • Thursday 15 February: Wimbledon 1 v Kingston 1 (away, div 1, Surrey League) [WON 4.5-3.5]
    • Monday 26 February: Kingston 1 v Guildford 1 (home, div 1, Surrey League) [WON 8-0 BY DEFAULT]
    • Monday 26 February: Maidenhead C v Kingston C (away, div X, Thames Valley League) [DRAWN 2-2]
    • Monday 4 March: Kingston A v Maidenhead A (home, div 1, Thames Valley League)
    • Monday 4 March: Kingston 4 v Coulsdon 3 (away, div 5, Surrey League)
    • Monday 11 March: Epsom 1 v Kingston 1 (away, div 1, Surrey League)
    • Monday 11 March: Kingston 3 v South Norwood 2 (home, div 4, Surrey League)
    • Thursday 14 March: Hammersmith A v Kingston A (away, div 1, Thames Valley League)
    • Monday 18 March: Kingston 2 v Coulsdon 2 (home, div 2, Surrey League)
    • Monday 18 March: Kingston 4 v Epsom 4 (home, div 5, Surrey League)
    • Thursday 21 March: Kingston A v Surbiton A (home, div 1, Thames Valley League)
    • Monday, 25 March: Kingston B v Staines A (home, div 2, Thames Valley League)
    • Monday 25 March: Guildford 4 v Kingston 3 (away, div 4, Surrey League)
    • Thursday 4 April: South Norwood 1 v Kingston 2 (away, div 2, Surrey League)
    • Thursday 4 April: South Norwood 3 v Kingston 4 (away, div 5, Surrey League)
    • Monday 8 April: Kingston 1 v Wimbledon 1 (home, div 1, Surrey League)
    • Monday 8 April: Kingston C v Richmond E (home, div X, Thames Valley League)
    • Wednesday 10 April: Surbiton D v Kingston C (away, div X, Thames Valley League)
    • Tuesday 16 April: Ashtead 1 v Kingston 2 (away, div 2, Surrey League)
    • Thursday 18 April: Kingston B v Hounslow A (home, div 2, Thames Valley League)
    • Monday 22 April: Kingston 2 v Surbiton 1 (home, div 2, Surrey League)
    • Monday 29 April: Kingston B v Surbiton B (home, div 2, Thames Valley League)
    • Monday 29 April: Kingston C v Surbiton D (home, div X, Thames Valley League)
    • Thursday 2 May: Kingston v Wimbledon (final of the Alexander Cup)
    • Monday 13 May: Hounslow C v Kingston C (away, div X, Thames Valley League)
    • Monday 20 May: Kingston A v Richmond A (home, div 1, Thames Valley League)
    • Monday 20 May: Kingston C v Ealing D (home, div X, Thames Valley League)
    • Tuesday 21 May: Richmond E v Kingston C (away, div X, Thames Valley League)
    • To be arranged: Kingston v Epsom (final of the Lauder Trophy)
    •  

 

ARCHIVE RESULTS 2022/23

    •  
    • Monday 5 September: Kingston v Richmond “Megamatch” (home, 16 boards) [WON 11-5]
    • Monday 3 October: Kingston v South Norwood (home, Alexander Cup, 10 boards) [WON 8-2]
    • Monday 10 October: Kingston v Epsom (home, Lauder Trophy) [LOST 4.5-1.5]
    • Monday 10 October: Kingston B v Surbiton C (home, div 2, TVL) [LOST 3.5-2.5]
    • Monday 17 October: Kingston 1 v Wimbledon (home, div 1, Surrey League) [WON 4.5-3.5]
    • Monday 24 October: Kingston C v Hounslow C (home, div X, TVL) [LOST 2.5-1.5]
    • Tuesday 25 October: Ashtead 1 v Kingston 2 (away, div 2, Surrey League) [LOST 4.5-2.5]
    • Tuesday 8 November: Richmond A v Kingston A (away, div 1, TVL) [WON 5-1]
    • Monday 14 November: Guildford 2 v Kingston 1 (away, div 1, Surrey League) [WON 4.5-3.5, ADJUSTED TO 5-2 BECAUSE OF A BOARD ORDER INFRINGEMENT BY GUILDFORD]
    • Monday 14 November: Guildford 4 v Kingston 3 (away, div 4, Surrey League) [LOST 4.5-1.5, ADJUSTED TO 4.5-0.5 BECAUSE OF A BOARD ORDER INFRINGEMENT BY KINGSTON]
    • Tuesday 15 November: Surbiton D v Kingston C (away, div X, TVL) [LOST 2.5-1.5]
    • Monday 21 November: Epsom 1 v Kingston 2 (away, div 2, Surrey League) [LOST 5.5-1.5]
    • Monday 28 November: Kingston A v Richmond B (home, div 1, TVL) [WON 5.5-0.5]
    • Monday 28 November: Kingston 3 v Epsom 3 (home, div 4, Surrey League) [LOST 3.5-2.5]
    • Monday 5 December: Kingston 2 v Surbiton 1 (home, div 2, Surrey League) [DRAWN 3.5-3.5]
    • Tuesday 6 December: Kingston v Richmond (Thames Valley Knockout) [WON 5.5-0.5]
    • Monday 12 December: Kingston C v Richmond E (home, div X, TVL) [WON 4-0 – RICHMOND DEFAULTED]
    • Tuesday 3 January: Richmond v Kingston 3 (away, div 4, Surrey League) [LOST 4-2]
    • Monday 9 January: Guildford 1 v Kingston 1 (away, div 1, Surrey League) [WON 4.5-3.5]
    • Monday 16 January: Kingston B v Hounslow A (home, div 2, TVL) [LOST 5-1]
    • Monday 16 January: Kingston C v Hounslow C (home, div 2, TVL) [WON 2.5-1.5]
    • Tuesday 17 January: Streatham v Kingston (away, Alexander Cup semi-final, 10 boards) [WON 7.5-2.5]
    • Monday 23 January: Kingston A v Ealing A (home, div 1, TVL) [WON 5.5-0.5]
    • Monday 23 January: Kingston 2 v Ashtead 1 (home, div 2, Surrey League) [LOST 6-1]
    • Tuesday 24 January: Surbiton A v Kingston A (away, div 1, TVL) [WON 4-2]
    • Thursday 26 January: South Norwood 2 v Kingston 3 (away, div 4, Surrey League) [LOST 5-1]
    • Monday 30 January: Kingston 1 v Guildford 1 (home, div 1, Surrey League) [WON 5.5-2.5]
    • Monday 6 February: Kingston A v Surbiton B (home, div 1, TVL) [DRAWN 3-3]
    • Monday 6 February: KIngston B v Wimbledon A (home, div 2, TVL) [LOST 5.5-0.5]
    • Monday 13 February: Hounslow B v Kingston B (away, div 2, TVL) [WON 4-2]
    • Monday 13 February: Kingston C v Surbiton D (home, div X, TVL) [WON 2.5-1.5]
    • Monday 20 February: Kingston B v Hounslow B (home, div 2, TVL) [DRAWN 3-3]
    • Tuesday 21 February: Hammersmith A v Kingston A (away, div 1, TVL) [WON 4-2]
    • Thursday 23 February: South Norwood 1 v Kingston 2 (away, div 2, Surrey League) [DRAWN 3.5-3.5]
    • Monday 27 February: Kingston 1 v CCF (Coulsdon) (home, div 1, Surrey League) [WON 7-1, ADJUSTED TO 5-1 BECAUSE OF A BOARD ORDER INFRINGEMENT BY KINGSTON]
    • Monday 27 February: Kingston B v Maidenhead A (home, div 2, TVL) [DRAWN 3-3]
    • Monday 6 March: Kingston A v Richmond A (home, div 1, TVL) [WON 5-1]
    • Monday 6 March: Kingston 3 v Guildford 4 (home, div 4, Surrey League) [LOST 5-1]
    • Monday 13 March: Kingston 1 v Guildford 2 (home, div 1, Surrey League) [WON 6.5-1.5]
    • Tuesday 14 March: Surbiton C v Kingston B (away, div 2, TVL) [WON 4-2]
    • Monday 20 March: Kingston 2 v Epsom 1 (home, div 2, Surrey League) [LOST 5-2]
    • Monday 20 March: Kingston 3 v South Norwood 2 (home, div 4, Surrey League) [LOST 3.5-2.5]
    • Tuesday 21 March: Richmond B v Kingston A (away, div 1, TVL) [WON 5-1]
    • Monday 27 March: Kingston A v Hammersmith A (home, div 1, TVL) [WON 3.5-2.5]
    • Thursday 30 March: Wimbledon A v Kingston B (away, div 2, TVL) [LOST 4.5-1.5]
    • Monday 3 April: CCF (Coulsdon) 1 v Kingston 1 (away, div 1, Surrey League) [WON 5-3]
    • Monday 3 April: Epsom 3 v Kingston 3 (away, div 4, Surrey League) [LOST 4-2]
    • Tuesday 11 April: Surbiton 1 v Kingston 2 (away, div 2, Surrey League) [WON 5-2]
    • Friday 14 April: Alexander Cup final v Battersea (at the Adelaide in Teddington) [WON 5.5-4.5]
    • Monday 17 April: Ealing B v Kingston B (away, div 2, TVL) [WON 5.5-0.5]
    • Monday 17 April: Kingston 3 v Richmond (home, div 4, Surrey League) [DRAWN 3-3]
    • Tuesday 18 April: Surbiton B v Kingston A (away, div 1, TVL) [WON 5.5-0.5]
    • Tuesday 18 April: Richmond E v Kingston C (away, div X, TVL) [WON 4-0]
    • Thursday 20 April: Wimbledon v Kingston 1 (away, div 1, Surrey League) [WON 4.5-3.5]
    • Monday 24 April: Ealing A v Kingston A (away, div 1, TVL) [WON 3.5-2.5]
    • Monday 8 May: Maidenhead A v Kingston B (away, div 2, TVL) [DRAWN 3-3]Monday 15 May: Kingston A v Surbiton A (home, div 1, TVL) [WON 5.5-0.5, ADJUSTED TO 4.5-0.5 AFTER ONE GAME WAS DEEMED A DOUBLE DEFAULT]
    • Monday 15 May: Kingston B v Ealing B (home, div 2, TVL) [WON 4.5-1.5]Monday 22 May: Thames Valley Knockout final v Harrow (home) [WON 4-2]
    • Monday 22 May: Hounslow A v Kingston B (away, div 2, TVL) [WON 3.5-2.5]
    • Monday 29 May: Kingston 2 v South Norwood 1 (home, div 2, Surrey League) [WON-4-3]
    •  

 

RESULTS 2021/22

    •  
    • Monday 20 September: Lauder Trophy semi-final: Kingston v Guildford (away) [DRAWN 3-3, KINGSTON WON ON BOARD COUNT]
    • Thursday 30 September: Kingston v Surbiton “Megamatch” (home, 16 boards) [WON 9.5-6.5]
    • Tuesday 19 October: Lauder Trophy final at Ashtead: Kingston v South Norwood [LOST 4-2]
    • Monday 25 October: Maidenhead A v Kingston (away, div 2, Thames Valley League) [LOST 4-2]
    • Monday 1 November: Kingston v Epsom (home, Lauder Trophy) [WON 4-2]
    • Tuesday 2 November:  Surbiton B v Kingston (away, div 2, Thames Valley League) [WON 3.5-2.5]
    • Monday 22 November: Epsom v Kingston (away, Alexander Cup, 10 boards) [WON 7.5-2.5]
    • Monday, 29 November: Epsom 3 v Kingston 2 (away, div 4, Surrey League) [LOST 4-2]
    • Monday 6 December: Kingston 1 v Guildford 3 (home, div 2, Surrey League) [WON 6-1]
    • Monday 10 January: Kingston 2 v South Norwood 2 (home, div 4, Surrey League) [DRAWN 3-3]
    • Monday 24 January: Kingston v Richmond B (home, div 2, Thames Valley League) [WON 5-1]
    • Monday 31 January: Kingston 1 v Streatham (home, div 2, Surrey League) [WON 6.5-0.5]
    • Thursday 17 February: South Norwood 2 v Kingston 2 (away, div 4, Surrey League) [WON 4.5-1.5]
    • Monday, 21 February: Kingston 1 v Epsom 1 (home, div 2, Surrey League) [WON 4-3]
    • Monday 28 February: Hounslow A v Kingston (away, div 2, Thames Valley League) [WON 4.5-1.5]
    • Monday 7 March: Kingston 2 v Epsom 3 (home, div 4, Surrey League) [DRAWN 3-3]
    • Thursday 10 March: Kingston v Ashtead (home, Lauder Trophy semi-final) [WON 5-1]
    • Monday 14 March: Kingston v Maidenhead A (home, div 2, Thames Valley League) [WON 4-2]
    • Thursday 17 March: South Norwood 1 v Kingston 1 (away, div 2, Surrey League) [WON 4-3]
    • Tuesday 22 March: Richmond B v Kingston (away, div 2, Thames Valley League) [WON 6-0]
    • Tuesday 29 March: Surbiton 2 v Kingston 1 (away, div 2, Surrey League) [WON 5-2]
    • Monday 4 April: Kingston 2 v Richmond (home, div 4, Surrey League) [DRAWN 3-3]
    • Monday 11 April: Kingston v Hounslow A (home, div 2, Thames Valley League) [WON 6-0]
    • Tuesday 12 April: Richmond v Kingston 2 (away, div 4, Surrey League) [WON 5-1]
    • Monday 25 April: Kingston v Ealing Juniors B (home, div 2, Thames Valley League) [WON 6-0]
    • Monday 9 May: Kingston v Surbiton B (home, div 2, Thames Valley League) [WON 6-0]
    • Monday 23 May: Ealing Juniors B v Kingston (away, div 2, Thames Valley League) [WON 4-2]
    • Monday 30 May: Kingston v CCF (home, Alexander Cup semi-final) [WON 7-3]
    • Tuesday 14 June: Kingston v Chessington (Lauder Trophy final, played at the Adelaide pub in Teddington) [WON 3.5-2.5]
    • Thursday 16 June: Kingston v Wimbledon (Alexander Cup final, played at the Adelaide pub in Teddington) [WON 6.5-3.5]
    •  

 


Kingston Chess Club